TÉMA: AKO NA VYRÁŽKY

Od puberty som sa celkom trápila s vyrážkami. Teda skôr po puberte. Počas najväčšej puberty som žiadne nemala a pamätám si, ako som si myslela, že by bolo cool ich mať, kedže kamošky, ktoré sa páčili chlapcom ich už majú. No verili by ste tomu?

Aj v dospelosti nás mnohé vedia potrápiť, tak som si povedala, že dám dokopy nejaké tie infošky, ktoré pomohli mne.

Btw, ešte som chcela, že som neni žiadna dermatologička, takže článok slúži naozaj len na informatívne účely a zdieľanie svojich skúseností. Každá sme však iná a preto odporúčam v prípade problémov s pleťou jednoznačne navštíviť dermatológa, v prípade menších problémov odporúčam dobré kozmetické ošetrenie (samozrejme bez naparovania a vytláčania).

Na úvod je celkom dôležité povedať si, že existuje viacero druhov vyrážok. I keď hlavné odporúčanie je v žiadnom prípade nevytláčať, v niektorých prípadoch je to celkom nereálne. Tak sa na to mrknime:

kozmetika

Druhy vyrážok:

Vyrážky s bielou hlavičkou

Toto sú práve tie, ktoré je najťažšie nevytláčať, kedže sú to práve tie zrelé, ktoré majú hlavičku pomaly vylezenú vonku. Pozrime sa pravde do očí, väčšina z nás vie, že to nevydržíme nevytlačiť ju.

Takže ako si ju vytlačiť tak, aby sme spôsobili čo najmenej škody? Návod, ktorý mne osobne veľmi pomohol (bolo na čase, veď som už stará koza :D), som našla u legendárnej Caroline Hirons. Nájdete ho TU.

Uhry

Uhry sú najmä genetická záležitosť. Tie určite nevytláčajte, môžete mať z toho veľmi nepríjmené jazvy. Čo môžete spraviť je naozaj kvalitne čistiť svoju pleť. Večer odporúčam tzv. double cleanse, teda dvojfázové čistenie.

Vyrážky 

Červená vyrážka bez bielej hlavičky. Viete čo robiť. Nevytláčať.

Veľká zapálená vyrážka – hrbolček. Toto musím napísať veľkými: NEVYTLÁČAŤ. Verte mi, ona proste odíde. Neviem síce kam, ale odíde. 🙂

Cystické akné

Podkožné vyrážky, vlastne ani nevyzerajú ako vyrážky ale skôr hrbolčeky. Sú pod kožou a sú veľmi bolestivé na dotyk, väčšinou hormonálne. A tu je dôležité pozrieť si zoznam dolu a jednoznačne navštíviť dobrého dermatológa.

DO:

– Kvalitný spánok
– Čisté návliečky

Perte návliečky každé dva týždne. Ak máte alergie, zadovážte si antialergické posteľné prádlo. Neprevoniavajte prádlo zbytočne rôznymi avivážami. Dnes už nájdete mnoho bio+eko variánt na pranie ako napríklad mydlové orechy.

– Čistý telefón a klávesnica
– Výživa a pitný režim

Zaraďte veľa listovej zeleniny, vyhnite sa bielej múke a cukru – mliečna čokoláda (nie samotné kakao ale kakao v kombinácii s cukrom a mliekom je NO GO), sladeným nápojom, sladkostiam, zákuskom, čipsom a podobne.

– Vhodne zvolené produkty starostlivosti o pleť

Nenechajte sa zmiasť reklamami a marketingom. Častokrát sú produkty s nálepkou “na akné” agresívne a môžu vašu pleť vysušovať. Pleť máme naozaj len jen jednu a podľa môjho názoru sa oplatí do nej investovať. Zamerajte sa na účinné látky a nechajte si poradiť odborníkmi.

– Doplnok výživy zinok: veľmi účinná forma liečby akné, avšak stále platí, že samotný zinok vaše akné úplne nevylieči.

DON’T:

– Dotýkanie sa tváre
– Nalepovacie vecičky na čistenie pórov (dráždia pokožku a nepomáhajú)
– Alkohol
– Fajčenie
– Cukor

Ktoré kozmetické zložky sú naozaj účinné v liečbe a prevencii vyrážok?

Number ONE sú jednoznačne kyseliny (viem, že to môže znieť desivo, ale vôbec nie je):

kozmetika

AHA kyseliny (ovocné kyseliny)

– sú rozpustné vo vode a exfoliujú vrchnú vrstvu pokožky
– pomáhajú zjednotliť tón pleti a sťahujú rozšírené póry
– kyselina mliečna (vhodná aj pre citlivú pleť)

BHA kyseliny

– kyselina salycilová, rozpustná v tukoch
– čistí pleť v hlbších vrstvách, redukuje tvorbu mazu
– má silné protizápalové a upokojujúce účinky
– najvhodnejšia na mastnú, aknóznu pleť, nevhodná na suchú pleť

Ďalšie prospešné zložky na liečbu/hojenie/prevenciu:

– niacinamide: alebo vitamín B3, pri pravidelnom, dlhodobom používaní redukuje hyperpigmentácie, upokojuje rosaceu, rieši akné (naozaj úspešne) a škvrny po akné, hydratuje a má protizápalové účinky.
– kaolín (krátkodobo, najmä v pleťových maskách)
– kyselina hyauronová (hojenie epidermis)
– panthenol (ukľudnenie pokožky)

I keď to v reklamách môže vyzerať tak, že existuje jedna zázračná zložka, ktorá vyrieši všetky vaše problémy, nie je to bohužial také jednoduché. Existuje niekoľko naozaj účinných ingrediencií, avšak dôležitá je trpezlivosť a zistenie, čo sedí vám. Každá pleť je iná, takže to, čo pomáha mne, vám nemusí.

Dúfam, že vám článok aspoň trošku pomohol a teším sa na vaše reakcie.

Disclaimer: Obsah tohto článku slúži len na informačné účely, nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, diagnostiky alebo liečby. Ak trpíte akýmkoľvek dermatologickým problémom, vyhľadajte prosím odbornú pomoc individuálne.

PORADÍME VÁM S JEDÁLNIČKOM?
Comments
  • Natalia
    Odpovedať

    Dobrý deň, vedeli by ste poradiť čo na vyrážky, ktoré sú drobné nie sú boľavé, ani s bielou hlavičkou skôr take len by som povedala tukové hrbolceky? 🙂 neviete náhodou z čoho bývajú?

    Vopred ďakujem 🙂

Leave a Comment