NAJČASTEJŠIE OTÁZKY O ROSACEI

1. Je rosacea prenosná?

O rosacei vedia experti stále veľmi málo, no neexistujú dôkazy o tom, že by bola prenosná. Nemôžete ju preniesť na iných dotykom. I keď nie je prenosná, určite odporúčam, aby ste mali svoj samostatný uteráčik na tvár a menili ho aspoň každý tretí deň. Toto je jedna zo zásad zdravej a krásnej pleti.

2. Je rosacea dedičná?

I keď sú potrebné ďalšie dáta, z výskumov vyplýva, že genetika pri rosacei môže hrať rolu. Ak máte rosaceu, je teda možné, že vaše deti ju môžu taktiež mať, no nemusia. Ja som si napríklad všimla, že moja babku ju celkom určite má a ocino má tiež citlivú pleť, i keď nemá konkrétne rosaceu. Rosacea sa ináč častejšie vyskytuje u žien. Prostredie, v ktorom žijete tiež môže hrať istú rolu.

3. Dá sa rosacea liečiť?

Ak máte podozrenie, že rosaceu máte, prvý krok je návšteva lekára. Veľmi s tým nečakajte, kedže zachytenie v skorom štádiu vám môže veľmi pomôcť. Zatiaľ nie je známa liečba rosacei, no našťastie s raketovým vývojom akým sa posúva kozmetický priemysel existuje výborná starostlivosť o pleť aj kozmetické zákroky, ktorými môžete výrazne znížiť príznaky. Konečne nejaká dobrá správa, aj sa mi nálada zlepšila ako píšem tieto riadky. 🙂

4. Čo všetko má vplyv a môže pomôcť?

– zmena životného stýlu: fajčenie, alkohol, strava to všetko má vplyv na stav našej pokožky. Zaradťe do jedálnička protizápalové potraviny, antioxidanty (napr. bobuľové ovocie), prestaňte fajčiť a jesť korenisté a štipľavé jedlá. Alkohol je jedným z najčastejších tzv. spúšťačov.

– pri ťažších formách vám môže lekár predpísať atb

– laserová terapia alebo terapia svetlom: sama som ešte neskúšala, ale chystám sa na jeseň (v lete by sa to robiť určite nemalo) a budem s vami zdieľať svoje skúsenosti

– vhodne zvolené produkty – potrebujete zaradiť protizápalové produkty, antioxidanty a produkty stimulujúce tvorbu kolagénu (vitamín C, resvetratol vitamin A…). Tiež potrebujete budovať kožnú bariéru, na čo slúžia ceramidy a niacinamid. V skratke: odličovací gél (napr. hydratačný od Cerave), antioxidačné sérum (napr. CE Ferulic od Skinceuticals), hydratačné sérum (napr. Hyalurónové sérum od Pestle&Mortar) a krém na obnovu ochrannej bariéry kože (napr. hydratačný krém od Cerave) no a samozrejme SPF. A nielen keď svieti slnko. Toto imaginárne podčiarkujem asi 30krát.

Aké produkty starostlivosti o pleť používate je zásadné, takže tomu bude venovať ešte nejeden post. Do jedného to proste nedám a zároveň chcem s vami zdieľať aj moje skúsenosti s konkrétnymi produktami, takže toto bude …to be continued.

5. Zhoršuje sa rosacea časom?

Na túto otázku je ťažké odpovedať. Má na to vplyv veľa faktorov, jedným z nich je ako konzistentne sa staráte o svoju pleť. Tiež sa môže stať, že nejaká liečba zaberie a symptómy ustúpia. Môže stať aj to, že sa po čase vrátia, kedže ako som spomínala v minulom príspevku rosacea je recidívujúce ochorenie.

Dúfam, že sa mi dnes podarilo zodpovedať nejaké otázky, ktoré ste sa ma pýtali na instagrame alebo viem, že ja sama som si ich kládla a hľadala na ne odpovede.

Opäť vám ďakujem za prečítanie. 🙂

Saša

PORADÍME VÁM S JEDÁLNIČKOM?

Leave a Comment