ČO SOM SA NAUČILA O ROSACEI ZA POSLEDNÉ ROKY A ČO NAUČILA ROZACEA MŇA

Dlhšiu dobu som si myslela, že mám “len” citlivú pleť a keďže začervenanie prišlo a odišlo, nevenovala som mu výnimočnú pozornosť. Keď som zistila, že mám rozaceu, celkom ma to dostalo. Za posledný čas som sa okrem hľadania správnej starostlivosti o pleť sústredila aj na to, čo to so mnou robí psychicky a ako to mať aspoň trochu pod kontrolou.

1. Každý ju má v inej forme. Veľa sa ma pýtate na to, čo funguje mne a ja to s vami rada zdieľam. Samozrejme, veď to je ciel tohto môjho blogu. No pri rozacei (a nielen pri nej) platí, že každá pleť je iná a to čo funguje mne, nemusí fungovať vám. Už sa mi stalo, že som v nadšení kúpila drahé sérum s vitamínom C podľa inej blogerky s rozaceou a mne až tak nezafungovalo. Respektíve som postupne zistila, že Cčko netolerujem veľmi dobre. Ale našla som iné antioxidanty, ktoré mi super sedia. Chce to proste trpezlivosť, niekedy až železné nervy. 

2. Stres a emócie majú veľmi silný vplyv na stav mojej pleti. Toto je pre mňa najťažšia téma. Ako ovplyvniť stres a emócie, keď život niekedy nie je úplne najľahší? Príroda, ticho a pokoj, cvičenie (úplne najradšej pilates), jóga a meditácia a veľa veľa smiechu. To mi robí naozaj dobre. 

3. Poznať a obmedziť na minimum svoje spúšťače – ale nepreháňať to, nech sa z toho nezbláznim. Je to obmedzujúce a nepríjemné, že si musíme klásť otázku: Stoji mi to za to? A odpoveď vieme len my samy. 

Alkohol patrí medzi všade spomínané spúšťače. Ja som strašne opatrná a vôbec ho nepijem. Ale o pár dní ideme na dovolenku a povedala som si, že budem viac slobodná a dám si sem tam jeden mini drink. A keď budem potom trochu viac červená, no tak ma “viac chytilo na slnku”. Kedysi som precvičovala zumbu a milujem tanec. Odkedy mam rozaceu, náročná fyzická aktivita je mojim spúšťacom. Niekedy ešte stále nemôžem uveriť tomu, že mám naozaj rozaceu a dokonca aj takéto veci musím obmedziť. Ale keď budem mat fakt chuť si zatancovať, zatancujem si. S radosťou a ružovými líčkami. 🙂

4. Jednoduchosť v pleťovej starostlivosti je fakt dôležitá. U mňa sa osvedčuje mať základné jednoduché kroky prispôsobené na môj typ pleti (zmiešaná) a pridávať pomaly, postupne. Testovať vždy iba jeden produkt, pokúsiť sa vtedy nemeniť nič iné v bežnej rutine (myslím aj v strave, keďže stres nevieme mat úplne pod kontrolou). 

5. Moja pleť ma nedefinuje – som oveľa viac! K tomuto ani viac netreba. 

6. Každý pozná svoju pleť najlepšie a tým pádom vidí veci, ktoré iní nevidia. Na toto nezabudnite, keď spustíte kritiku na samú seba. Každú bodku alebo šupinku, o ktorej viete vy, nemusia vidieť ostatní. A väčšinou ju ani nevidia. 

7. Dobré SPF, ktoré vám sedí je veľmi dôležité nájsť. Z mojej skúsenosti je vhodná ľahká tekutá konzistencia. Úplne naj mi vyhovuje Clinique minerálne spf 30. V makeupe u mňa platí to isté. Čím ľahší, tým lepšie. Najlepšie mi sedia water-based (teda vodové – tekuté) konzistencie. Po dlhšom skúšaní som sa vrátila k môjmu overenému MAC Face&body a som spokojná. Aplikujem ho prstami, štetiny zo štetca môžu rozaceu dráždiť. Štetec používam len veľmi málinko na zafixovanie make upu alebo prepudrovanie T-zóny počas teplých dni.

Dúfam, že vám tieto moje skúsenosti trosku pomôžu. Držím palce baby,  hlavne nech ste v pohode a majte sa rady! 🙂 A dajte tiež skúsenosti do komentárov, som zvedavá. Vďaka!

PORADÍME VÁM S JEDÁLNIČKOM?

Leave a Comment