AKO NAKUPOVAŤ KOZMETIKU AK MÁTE CITLIVÚ PLEŤ ALEBO ROZACEU

Rosacea síce nie je život ohrozujúce ochorenie, no môže ho poriadne znepríjemniť. Pálenie, štípanie pokožky a začervenanie, ktoré je ťažko zakryť make upom. Pripravila som pre vás na dnes zoznam látok, ktorým sa vyhnúť a naopak tých, ktoré je prospešné do vašej pleťovej starostlivosti zaradiť. Vychádzala som najmä z odporúčaní dermatológov a z vedeckých článkov.

Zložky, ktorým sa treba vyhnúť, ak máte citlivú pleť alebo rozaceu:

Alkohol

Alkoholy, ktoré pleť vysušujú a namáhajú sú najmä ethanol (alcohol denat. alebo ethyl alcohol), SD alcohol, isopropyl alcohol, isopropanol, propanol..
Mastné alkoholy, ktoré pokožku nevysušujú ale ju naopak zvláčňujú a napomáhajú vstrebateľnosti zložiek do pokožkzy sú cetyl alkohol, stearyl alcohol, benzyl alcohol, cetearyl alcohol…Týmto sa vyhýbať netreba, práve naopak.

Parfumácia

Vyberajte si produkty bez parfumácie a testované na alergiu. Hypoalergénne nie je však synonymum, tento pojem je dosť nejasne definovaný.
Syntetická vs prírodná parfumácia. Syntetická parfumácia obsahuje zložky, ktoré nie sú prírodného charakteru, naopak tá prírodná obsahuje práve zložky prírodného charakteru a to zmes esenciálnych olejov. Syntetická parfumácia nemusí nevyhnutne spôsobovať viac alergických reakcií ako prírodná. Oboje totiž obsahujú alergény. Na “neprírodných” produktoch nájdete označenia ako fragrance, parabens, phthalates. Na tých prírodných zase limonene, citral, cinnamyl alcohol, geraniol, eugenol, alergény pochádzajúce z esenciálnych olejov. Nie každá parfumácia v produkte musí byť zlá, avšak ak vnímate zvýšenú citlivosť svojej pokožky alebo máte rozaceu, odporúčam sa týmto zložkám vyhnúť.

Whitch hazel (po slov. hamamel)

I keď hamamel je zdrojom antioxidantov, z ktorých mnohé sú pre našu pleť prospešné, obsahuje aj skupinu zložiek zvaných taníny. Taníny vysušujú pokožku, vytvárajú na nej film, ktorý môže krátkodobo minimalizovať rozšírené póry. Z dlhodobého hľadiska však zvyšujú citlivosť pokožky. Taníny sú okrem toho destilované v alkohole (ethanol) a ich extrakty obsahujú až 14% – 15% alkoholu, čo sa môže zdať ako malé množstvo, avšak aj nižšie množstvo môže poškodzovať pokožku. Okrem toho hamamel obsahuje nestály olej, ktorý je zdrojom silného scitlivujúceho alergénu, ktorý som spomínala vyššie – eugenol.

Pepermint, eukalyptus, mentol

Mentol môže byť získavaný z prírodných zdrojov ako napríklad z pepermintu alebo eukalyptu a tiež produkovaný synteticky. V prírodnej kozmetike sa používa najmä kvôli príjemnej vôni a chladivému pocitu na pokožke. Týmto zložkám sa treba zdaľeka vyhýbať ak máte rozaceu, pretože rozširujú cievy a práve cievne abnormality sú hlavným faktorom prispievajúcim k rozacei.

Abrazívna exfoliácia – mechanický peeling

Produkty, ktoré obsahujú malé abrazívne čiastočky, ktoré pleť obrusujú. Pre citlivú pleť je toto veľké no-go a akokoľvek vám znie slovo kyselina, tak siahnite radšej po jemnom exfoliante ako po klasickom peelingu. V nedávnom poste som písala o PHA kyselinách (polyhydroxy acids), ktoré sú vhodné aj pre pleť s rozaceou.

Benzoyl peroxide a kyselina salicylová

Kyselina salicylová odstraňuje odumreté časti kože, ktoré upchávajú póry a benzoyl peroxide zabíja baktérie. Obe tieto zložky sa používajú na liečbu akné, no ciltivú pleť s rozaceou môžu vyšušiť a extrémne podráždiť.

Silné peniace odličovacie produkty

Silné peniace odličovacie produkty obsahujúce surfaktanty ako sodium lauryl sulfate alebo sodium laureth sulfate, ktoré sú dráždivé a vysušujúce.

Týmto zložkám odporúčam sa vyhnúť, či máte alebo nemáte rozaceu: peroleum (tiež na obaloch uvedené ako petrolatum, xylene, touene, mineral oil, liquid paraffin) a syntetické farbivá.

Ktoré zložky sú naopak prospešné:

– ceramidy
– glycerin
– niacinamide
– kyselina hyalurónová
– squalane/ skvalán
– kyselina azelová
– zinok
– koloidné ovsené vločky
– protizápalové zložky ako výťažok z kamiliek (chamomille), nechtíka lekárskeho (caledula), ginko biloby (ginko biloba), pakoreňa sladkého drievka (liquorice root)
– antioxidanty ako vitamín C, kyselina ferulová či vitamín A (retinol) – ja sama som sa do retinolu ešte nepustila, ale bakuchiol, ktorý je prírodnou alternatívnou k retinolu mi naozaj veľmi vyhovuje. Len na pripomenutie – pozor na esenciálne oleje v niektorých prírodných produktoch, ktoré obsahujú bakuchiol.
– minerálne spf s aktívnymi zložkami zinc oxide a titanium dioxide

– spoznajte svoje spúšťače a vyhnite sa im (najčastejšie alkohol, horúce sprchy, sauny, veľké teplo a chlad, vietor – viem, tomu sa ťažko vyhneme, korenisté jedlá, veľmi náročné cvičenie, fajčenie, hormóny)

– a samozrejme návšteva dermatológa, ktorý vám môže predpísať pre vás vhodnú liečbu (napríklad kyselina azelová na predpis má vyššiu koncentráciu, ako tá, ktorá sa dá bežne kúpiť online alebo v obchodoch)

Dôležité! : Vždy, keď skúšate nový produkt, otestujte ho na malej časti pokožky, nechajte pôsobiť 24 hodín a ak sa neobjaví žiadne podráždenie pokožky, ste ok, môžete ho používať.

Tu ešte zjednodušená tabuľka, aby ste ju mali po ruke pri nákupoch. 🙂

ako vyberat zlozky pre citlivu plet a rosaceu

Prajem vám veľa šťastia a teším sa na vaše otázky/ reakcie.

PORADÍME VÁM S JEDÁLNIČKOM?

Leave a Comment