Ľahký quinoa šalát s cukinou a avokádom

Ľahký quinoa šalát s cukinou a avokádom

2 porcie

Príprava: 5’
Varenie: 15’
Spolu: 20’

Ľahká

Čo budete potrebovať:

150g quinoi
1,5 pl tahiny
2 pl olivového oleja
Soľ a čierne korenie
Hrsť mäty
Šťava z 1 limetky
Cherry paradajky
1 avokádo
1 cukinu
Ľahký quinoa šalát s cukinou a avokádom

Postup:

V mixéri zmiešame tahini, olivový olej, mätu, soľ, korenie a limetkovú šťavu.  Tahini používame v našich receptoch veľmi často. Je podobné orechovým maslám, je však o niečo slanšie. Vyrába sa z drtených sezamových semienok a morskej soli. Sezamové semienka obsahujú najmä vápnik, vitamíny skupiny B, vitamín E, dôležité minerály ako draslík, horčík a zinok. Odporúča sa najmä pri problémoch s očami a kožou, ale je dobrý aj na nervy, na krvný obeh ako aj pre tehotné a dojčiace ženy.
Medzitým si na miernom ohni uvaríme quinou. Ku koncu pridáme zmixovanú zálievku. Quinou odstavíme zo sporáka a pridáme nakrájané paradajky, surovú cukinu na malé slížiky a avokádo. Avokádo je bohaté na vlákninu a jedinečnú kombináciu nasýtených a nenasýtených tukov. Je bohaté na horčík, draslík, vitamín E, C a vitamíny skupiny B. Má vysoký obsah antioxidantov a protizápalové účinky. Má nízky obsah cukrov a aj glykemický index.
Na panvici si na sucho zľahka opražíme slnečnicové semienka.
Všetku zeleninu zmiešame s quinoou, na vrch položíme avokádo nakrájané na plátky, posypme semienkami a podávame.
Prajeme dobrú chuť!
Ľahký quinoa šalát s cukinou a avokádom

Poznámka – varenie quinoi:

Quinou premyjeme horúcou vodou na odstránenie horkastej látky z vonkajších vrstiev. Zrnká vložíme do 2.5 násobku množstva vriacej vody a varíme 15 minút. Táto superpotravina je bez lepku a cholesterolu. Obsahuje kvalitné proteíny, mangán, horčík, železo, vápnik, fosfor, aminokyselinu tryptofán, vitamíny zo skupiny B, vitamín A, C, E a ďalšie. Pravidelná konzumácia tejto obilniny môže pomôcť lepšie zvládať stres, bojovať proti migréne, udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi alebo eliminovať nepríjemné kvasinkové ochorenia. Navyše prospieva tráviacemu traktu i kardiovaskulárnemu aparátu.

Receptík v PDF na stiahnutie

…aby ste si ho mohli vytlačit a založiť do Vašej knižky receptov

Leave a Comment