HYDRATÁCIOU KU ZDRAVIU A KRÁSE

Dnes by som sa chcela zamerať na hydratáciu. Ako by sme mali príjem tekutín nastaviť tak, aby to čo pijeme a jeme pracovalo v prospech nášho zdravia, aby sme mali viac energie a cítili sa zdravo.

Koľko piť

Naše telo sa skladá z 68-70% z vody a hydratácia je veľmi dôležitá pre správne fungovanie našich orgánov. Naše očné okolie je obrazom toho, či naše obličky fungujú správne. 16 pohárov vody denne je množstvo, ktoré potrebujú naše obličky pre ich správne fungovanie. Nesmieme však zabúdať na to, že vodu prijímame aj v našej strave; teda samotné jedlo obsahuje vodu v rôznom množstve. Ak teda jedávame často čerstvé zeleninové šaláty, ovocie či pijete smoothies, prijímame tekutiny aj v tejto podobe.

Čo piť

V zimných mesiacoch nás to prirodzene láka skôr k teplým nápojom ako sú kvalitné bylinné čaje alebo vlažná voda s citrónom, prípadne minerálne vody, ktoré je vhodné striedať. Toto sú vhodné zdroje tekutín počas celého roka. Sladené bublinkové nápoje či džusy nie sú to, čo naše telo potrebuje.

Podľa tisíce rokov starých zásad ajurvédy by sme nemali prijímať príliš studené ani príliš horúce nápoje. Chladené nápoje, či dokonca kocky ľadu vo vode, minerálke alebo sladených nápojoch určite nie sú vhodné.

Chcela by som ešte odporučiť “vylepšenú” vodu. Do vlažnej vody vytlačíme citrónovú šťavu, ktorá pomáha pri trávení tukov prijatých v potrave. Ďalej môžeme pridať čerstvý zázvor. Zázvor je ďalšia úžasná ingrediencia. Mnohé štúdie potvrdili, že zázvor má hrejivý účinok na naše telo a podporuje trávenie. Ak máte radi korenie a nevadí Vám jeho chuť, skúste do tejto kombinácie pridať ešte malinké množstvo kajenského korenia, ktoré má opäť pozitívny účinok na trávenie, metabolizmus a hrejivý účinok.

Prostredníctvom takýchto nápojov popri hydratácií prijímame ešte niečo navyše, čo je prospešné pre naše zdravie.

Kedy piť

Hlavný príjem tekutín by mal byť počas produktívneho dňa (teda keď sme napríklad v práci či v škole). Neodporúča sa prijať príliš vysoké množstvo tekutín vo večerných hodinách. Najvhodnejšie je prijímať tekutiny medzi jedlami. Nie je vhodné jesť počas samotného prijímania potravy, pred ním ani po ňom, kdeže voda riedi žalúdočné kyseliny. Táto informácie je obzvlášť doležitá pre histaminikov, pretože žalúdočné kyseliny sú klúčové na dobré trávenie. Takže neodporúčam piť počas jedla ani 15 minút pred jedlom a hodinu po ňom.

Takže toto je niekoľko tipov na hydratáciu pre zdravie a krásu. V skratke:
– pite medzi jedlami
– teplota nápoja je veľmi dôležitá
– ak chcete podporiť detoxikfikáciu a metabolizmus, pridajte citrónovú šťavu, zázvor a/alebo kajenské korenie

Dúfam, že vám tieto tipy pomôžu k dobrému tráveniu, uvidíte účinky na svojej pokožke, vlasoch či očnom okolí a že sa budete cítiť celkovo lepšie.

Showing 2 comments
 • Ivana
  Odpovedať

  Ahoj:)

  Chcela by som sa spýtať – piješ aj zelené čaje? V mnohých zoznamoch sa zelený čaj uvádza ako nevhodný pre ľudí s HIT, ale mne bolo odporučené práve naopak – piť zelené čaje, ale len tie kvalitný z lístkov kamélie čínskej. Kupujem v lekárni najmä Tarlton.

  Aký je tvoj názor?

  Ďakujem za odpoveď.

  • Zhravo
   Odpovedať

   Ahoj 🙂
   áno, ja mám presne tú istú informáciu ako Ty. Nepijem ho však moc, ale práve si ma inšpirovala a vyskúšam. 🙂 Pijem pravidelne svätú bazalku, ktorá vyslovene pomáha znižovať histamín. Teraz mám tiež taký detoxikačný čaj z Peru, ktorý mi poradil čínsky lekár, ku ktorému chodím na akupunktúru. Mal by odstrániť toxíny z tela a keď ho dopijem začínam s čajom (tiež z Peru) na posilnenie pečene (Pozn.oslabená pečen súvis s HIT). Na večer na upokojenie pijem medovku (tiež v bio kvalite).
   Prajem Ti veľa šťastia v novom roku a nízky histamín. 🙂

Leave a Comment