HAVLÍKOVA PRÍRODNÁ KOZMETIKA

Pred nedávnom som objavila novú značku prírodnej kozmetiky – Havlíkova prírodná apotéka. Čerpá z tradičných receptúr slávneho a vášnivého českého lekárnika minulého storočia PhMr. Karla Havlíka.

Vyskúšala som už niekoľko zahraničných značiek ako napríklad americká Tata Harper (jedna z tých najdrahších a veľmi účinných), americká dekoratívka RMS beauty (z ktorej mám všetko, čo potrebujem a nemenila by som za nič), britská Skin & Tonic alebo slovenská Vonai (jedny z mojich najobľúbenejších; napíšem o nich v ďalšom poste). 

Hľadala som ešte denný krém, ktorý bude výživný, dostatočne hydratačný a bude vhodným podkladom pod make up. Úplnou náhodou som sa dostala k BIO českému krému od Havlíkovej apotéky a skončila som tak, že som si kúpila ďalšie produkty pre seba, manželovi som kúpila mužský krém a bratovej manželke ako darček sadu na vlasy. Takže si viete predstaviť ako mi ich produkty učarovali.

Všetky produkty mi vôňou pripomínajú detstvo, voňajú čisto, prírodne, nie sú parfumované umelou parfumáciou, iba prírodnými esenciálnymi olejmi a ako bonus, sú cenovo dostupné.

Čo som zatiaľ vyskúšala:

Kráľovské raňajky pre pleť 

Ranná maska s klinickou štúdiou Pentavitin® (72 hodin hydratácie) s avokádovým olejom, extraktom z materskej kašičky, rakytníka a šalvie. Nanáša sa ráno, na ešte neumytú pleť a nechá sa pôsobiť 3 minúty. Má krásnu vôňu a ľahkú krémovú konzistenciu. Po tejto maske mám pleť asi minútku trošku červenú a potom začervenanie pominie.

Keď som začala používať RMS beauty make up, písala som na ich zákaznícky servis, že mi ich make up spôsobuje šupinky. Oni mi odpísali, že make up ich nespôsobuje, len ich „ukáže“; jednoducho ich mám ako dôsledok nedostatočne hydratovanej pleti. Neviem posúdiť, či táto maska naozaj zabezpečuje hydratáciu na 72 hodín, ale čo môžem povedať s istotou je, že odkedy ju používam v kombinácií s českým krémom a Grófkinym sérom, suché šupinky mi úplne zmizli.

BIO český krém

Tento krém som vyskúšala ako prvý. Keď som si ho pozrela na internete, našla som množstvo pozitívnych recenzií a prekvapila ma nízka cena. Ingrediencie pochádzajú z českých polí a záhrad, preto český krém. Hlavnými účinnými zložkami sú slnečnica, mak, medovka a rakytník s materskou kašičkou. Esenciálny olej medovky má upokojujúce účinky a vonia ako rozkvitnutá záhrada. Vôňa tohto krému je pre mňa osobne najpríjemnejšia zo všetkých krémov, ktoré som doteraz vyskúšala. Konzistencia je perfektná. Dlho som nevedela nájsť vhodný krém po môj prírodný RMS beauty make up. Nie je to totiž klasický make up so silikónmi a preto sa nanáša inak, mohli by sme povedať, že náročnejšie, predtým ako si človek zvykne. Na českom kréme mi drží celý deň a nerozmazáva sa. Tento krém si určite kúpim znova, keď sa mi minie.

Saska Havlik Apoteka

Krásna slečna

Je BIO krém s klinickou štúdiou Cytobiol™ Iris A2 určený na problematickú a aknóznu pokožku. Zmes zložiek extraktu podzemku Kosatca florentského, zinočnatej soli a vitamínu A pôsobí na pleť protizápalovo a pomáha regulovať tvorbu nadmerného mazu. Ja síce nemám aknóznu pleť,  ale používam tento krém tak raz – dva krát za týždeň ako prevenciu proti vyrážkam a rozšíreným pórom. Má ľahkú konzistenciu a nevysušuje pleť. Ďalšie veľké plus, ktoré som spozorovala je, že veľmi pomáha pri hojení existujúcich vyrážok. Pre pár dňami som mala dve (ja ich volám stresové) vyrážky a po použití Krásnej slečny boli do rána fuč. Väčšina komerčných produktov, ktoré nie sú prírodné obsahujú alkohol a kyselinu salicylovú, ktorá síce vyrážku vysuší ale z mojej vlastnej situácie vysuší aj zvyšok pokožky. 

Grófkino sérum

Tak toto sérum som musela ako Grófová vyskúšať. Je určený pre dehydrovanú pleť. Účinné látky sú opäť Pentavitin®, avokádový olej, extrakt z ľuľku zemiakového a vitamín E. Podľa klinickej štúdie toto sérum vypína pleť a pomáha odstráneniu šupiniek. Tu je dôležité napísať, že je rozdiel medzi suchým typom pleti a dehydrovanou pleťou. Moja pleť bola po zime dehydrovaná a tak som si povedala, že sérum vyskúšam. Predstavovala som si ho trošku ako olejček, ktorý sem tam môže zanechávať mastný film na tvári, no toto je naozaj sérum. Má skôr gélovitú konzistenciu, ale vôbec nelepí. Pleť perfektne vyhladí a pripraví tak na nanesenie make upu. Nepoužívam ho tak často, ako sa píše na obale, lebo som si povedala, že si ho budem šetriť, no účinky napriek tomu vidím už po dvoch týždňoch.

Anjelská tvár

Nočný krém s obsahom materskej kašičky, extraktov z ľuľka zemiakového a medovky lekárskej, levandule, bambuckého masla a kyseliny hyaluronovej. Raz dávnejšie som mala sérum, ktoré mi vyrobila kamarátka Monika (dávnejšie sme spolu písali o doma vyrobenej prírodnej kozmetike) a obsahovalo kyselinu hyaluronovú. Je to látka telu vlastná a vďaka malej veľkosti svojej molekuly, preniká do kože, kde sa zúčastňuje procesov rehydratácie medzibunkového priestoru a buniek. Vyhladzuje vrásky a keďže sa veľmi rada smejem, okolo očí a úst sa mi už nejaké tie mimické vrásky tvoria. Tento krém tiež nepoužívam každý deň, striedam si ho s krásnou slečnou a zatiaľ som veľmi spokojná. Ani jeden z krémov nie je mastný ani nezaťažuje pleť.

Keby som si mala vybrať, ktoré tri produkty si kúpim znovu: Kráľovské raňajky pre pleť, Český krém a Grófkino sérum.

Všetky produkty sa dajú objednať na http://eshop.havlikovaapoteka.sk/ a nájdete ich vo viacerých kamenných predajniach, ak by ste si chceli najprv vyskúšať konzistenciu a ovoňať. Zoznam predajní: http://eshop.havlikovaapoteka.sk/predajne

Keď som pred kúpou produktov čítala všetky tie pozitívne recenzie na internete, zdali sa mi až nereálne. Rozmýšľala som nad nejakými negatívami, keď som tento článok dopísala, no nemám žiadne. Tak ich nebudem vymýšľať.

Teším sa, že sa prírodná kozmetika dostáva stále viac a viac aj na Slovensko a budem sa snažiť prinášať vám informácie o jej dostupnosti a kvalitách aj naďalej.

PORADÍME VÁM S JEDÁLNIČKOM?

Leave a Comment