ČO JE TO ROSACEA?

Možno ste si všimli, že veľa mojich skincare postov je zameraných na rosaceu. Keď som zistila, že ju mám, bola som z toho dosť zaskočená a samozrejme smutná. Myslela som si, že mam “len” citlivú pleť.
Ako som si začala o nej viac študovať a zmenila som prístup k starostlivosti o pleť s ohľadom práve na rosaceu a spoznala svoje spúšťače, dostala som ju pod kontrolu.
Zisťujem, že ju ma oveľa viac žien v mojom okolí a povedala som si, že sa jej budem konzistentne venovať a zdielať svoje skúsenosti s vami. Dúfam, že vám to aspoň trošku pomôže.
Niektoré posty budu viac teoretické; pri nich budem uvádzať zdroje ale chcem podčiarknuť, že nie som dermatológ a preto prosím určite navštívte s týmto ochorením aj lekára a nespoliehajte sa len na internet či instagram. Ďalšie posty (minulé či budúce) budú o mojich konkrétnych skúsenostiach s prípravkami starostlivosti o pleť. Každá pleť je iná, preto aj tu chcem podčiarknuť, že to čo funguje mne, nemusí s istotou fungovať vám. Samozrejme platia ale isté zásady, ktoré je dobré dodržiavať všeobecne v starostlivosti o pleť s rosaceou.

Začnime teda tím, čo je rosacea a ako ju rospoznať.

(zdroj: nhs.uk)
co je to rosacea
Rosacea je časté ochorenie, no zároveň sa o nej málo vie. S dlhodobou a konzistentnou liečbou je možné mať ju pod kontrolou. Väčšinou ňou trpia viac ženy ako muži a začína sa prejavovať vo veku 30 – 40 rokov.
Symptómy často začínajú ako červenanie, pričom pleť (najmä na lícach) sčervenie na krátku dobu. Časom sa symptómy môžu zhoršovať na:
  • pálenie,
  • pretrvávajúce/permanentné začervenanie,
  • vyrážky (tzv. papuly),
  • malé viditeľné žilky.
Rosacea je recidivujúce ochorenie, čo znamená, že sú sa striedajú obdobia kedy sú symptómy horšie s tými lepšími.
Ak sledujete pretrvávajúce symptómy, určite navštívte lekára. Čo rosaceu spôsobuje je neznáme. Niektorí hovoria, že ju spôsobujú cievne abnormálie a reakcia na malinké roztoče, ktoré sa nachádzajú na pokožke tváre. Veľmi dôležité je poznať svoje spúšťače. Najčastejšími sú:
  • vystavenie slnečnému žiareniu,
  • alkohol,
  • stres,
  • horúce alebo veľmi chladné počasie,
  • náročné cvičenie,
  • korenisté a štipľavé jedlá.
U mňa sú to všetky tieto spúšťače, bohužiaľ. Je naozaj dobré o nich vedieť, pretože v mnohých miernych formách rosacei veľmi pomáha vyhýbať sa im do takej miery ako sa len dá.
Tak, na dnes toľko, nech vás úplne nezavalím a nabudúce budeme pokračovať v odporúčaniach.
Aby ste nezmeškali ďalší článok, prihláste sa na emailový odber alebo ma sledujte na instagrame.
Ďakujem za prečítanie,
Saša
PORADÍME VÁM S JEDÁLNIČKOM?

Leave a Comment